نحوه صحیح شست و شوی بالش

خشک کردن بالش

متخصصان بهداشت بر این عقیده اند که نظافت بالش در داشتن خواب سالم تاثیر بسزایی دارد. بالش و رختخواب پر از ساس های بسیار ریزی هستند که از پوست مرده بدن انسان ها تغدیه می کنند. معمولا این ساس ها با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند اما می توانند باعث آلرژی های پوستی و تنفسی و یا هر بیماری دیگری شوند. تنها راه کنترل و یا از بین بردن این میکروب ها شستشوی منظم رختخواب و بالش است. اما نحوه شست و شوی بالش چگونه است؟ آیا نحوه شستشوی بالش ها مشابه است؟ در اینجا به تمام این سوالات پاسخ می دهیم و راه کارهایی برای شستن بالش ارائه می دهیم.

نحوه شست و شوی بالش به توجه به جنس بالش:

نحوه شست و شوی بالش در درجه اول به جنس بالش بستگی دارد. قطعا نحوه شستن بالش پر با بالش الیافی و یا بالش فومی کاملا متفاوت است. در حالت کلی بهتر است بالش هایی بخرید که قابل شستشو باشند. پس از شستشو نیز تا وقتی بالش ها کاملا خشک نشده اند روکش آن ها را نکشید. در اینجا روش شستن انواع بالش شرح داده می شود:

شست و شوی بالش پر: بالش های پر قابل شستشو در ماشین هستند فقط باید مطمئن شوید که روکش بالش هیچ سوراخی نداشته باشد. برای شستن بالش پر، کمی مواد شویند در مخرن مخصوص لباسشویی بریزید. برای ایجاد تعادل بهتر است همزمان دو بالش را با هم بشویید. دور ماشین را روی دور ملایم تنظیم کنید. برای بهتر خشک شدن، نرم ماندن و گلوله نشدن بالش، چند توپ تنیس تمیز را همراه بالش ها درون ماشین قرار دهید. پس از اتمام برنامه ماشین برای چند ساعت آنها را در هوای آزاد قرار دهید.

شست و شوی بالش فوم: برای شستشوی بالش های فوم نمی توان از ماشین لباسشویی استفاده کرد زیرا فوم داخل آن جمع می شود. توصیه می شود برای شستشوی این بالش ها از یک پارچه ی نمدار استفاده کرده و آن را روی سطح داخلی بالش بکشید و یا آن را نم دار کرده و فقط روی مرحله ی خشک کن در لباسشویی قرار دهید و به مدت ۲۰ دقیقه اجازه دهید تا تمیز شود.

شست و شوی بالش الیافی: در برخی از انواع بالش الیافی می‌توانید الیاف را به راحتی خارج کنید و آنها را به صورت جداگانه شستشو کنید. برای این کار کافی است زیپ یا دکمه بالش را باز کرده و الیاف را خارج کنید. این الیاف معمولا به راحتی با ملحفه‌ها شسته می‌شوند و بدون آنکه آسیبی به آنها وارد شود، بعد از خشک شدن مجدد درون روبالشی مخصوص خود قرار می‌گیرند که با این کار الیاف کاملا تمیز می شوند. گاهی الیاف درون بالشت تحمل شست ‌و شوی مداوم را ندارند و حالت خود را از دست می‌دهند. در این صورت بهتر است رو بالشی‌ها را مرتب بشویید و شست ‌وشوی بالش‌ را در فاصله زمانی طولانی‌ تری انجام دهید.

 

بالش شستن

راه های شستن بالش:

به طور کلی می توان از دو راه برای شستن بالش استفاد کرد، شست و شو با ماشین لباسشویی و شست و شو با دست:

  1. شستن بالش در ماشین لباسشویی: برای شستن بالش در ماشین لباسشویی، ابتدا لباسشویی را روشن کنید آن را روی گرم ترین حالت قرار دهید و تنظیمات اندازه بار را روی حالت بار سنگین قرار دهید و پودر لباسشویی متناسب با مقدار بار و یا مایع لباسشویی را اضافه کنید. نصف فنجان جوش شیرین را به آب اضافه کنید. جوش شیرین یه پاک کردن لکه ها و سفید شدن بالش ها کمک می کند. در آخر لباسشویی را طوری تنظیم کنید که دو بار آبکشی انجام دهد و اثری از مواد شوینده در بالش بافی نماند. در ضمن همراه بالش، لباس‌های سبک نیز درون ماشین لباسشویی قرار دهید. این کار باعث می‌شود تعادل ماشین لباسشویی حفظ شود و لباسشویی آسیب نبیند.  بعد از اتمام برنامه شستشوی لباسشویی، بالش‌ها را در هوای آزاد قرار دهید و تا تا وقتی کاملا خشک نشده اند، استفاده نکنید زیرا اگر به خوبی خشک نشود، امکان ایجاد قارچ و کپک وجود دارد.
  2. شستن بالش با دست: برای شستن بالش ها به دستورالعمل خاص یا برچسب روی بالش ها توجه کنید. بهتر است در یک وان بالش ها را بشویید. پس از آن که بالش ها را در وان قرار دادید به آن پودر لباسشویی اضافه کنید و به آرامی آن را بشویید و آبکشی کنید. بالش را کمی فشار داده و اجازه دهید بالش ها در هوای آزاد کاملا خشک شود.

شستشوی بالش های خیلی کثیف:

برای شستشوی بالش های خیلی کثیف، می توانی تنها به مواد شوینده بسنده نکنید و از مواد دیگر نیز کمک بگیرید. اگر مدت هاست که بالش ها را نشسته اید و یا دلایل دیگری برای تمیز کردن عمیق بالش ها دارید، می توانید برای تمیز شدن قطعی از جوش شیرین و سرکه کمک بگیرید. برای این کار ابتدا نصف پیمانه جوش شیرین را با نصف پیمانه سرکه مخلوط کنید. بالش ‌ها را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید و مخلوط آماده شده را اضافه کنید. استفاده از جوش شیرین و سرکه علاوه بر اینکه باعث تمیزی و ضدعفونی شدن بالش ‌ها می‌شود، روبالشی را براق و درخشان هم می‌کند.

شستشوی بالش های لک شده :

بسیاری از مواقع لکه‌های لوازم آرایشی، چربی، خون و حتی لکه‌های زرد حاصل از تعریق روی بالش باقی می‌ماند. در صورتی که بالش ها لک شده است برای از بین بردن لکه‌ها، آب اکسیژنه کارگشاست. البته آب اکسیژنه تنها برای بالشت های سفید رنگ استفاده می شود و از آنجایی که این ماده خاصیت سفید کنندگی زیادی دارد، توصیه می‌شود برای پارچه‌های رنگی و تیره از آن استفاده نکنید. برای این کار کافی است مقدار کمی آب اکسیژنه را روی قسمت لک شده بالش بریزید و سپس اجازه دهید بالش کاملا خشک شود.

 

بالش شسته شدهسخن پایانی:

فراموش نکنید که زمان زیادی از شبانه روز را روی تخت خواب سپری می کنید پس بهداشت و تمیزی بالش‌ها ضرورت بالایی دارد. با انتخاب راحت ‌ترین راه  شست ‌وشوی بالش می‌توانید این مرحله از خانه ‌داری را به بهترین شکل انجام دهید. توصیه می شود که سالی دو بار بالش ها را به یکی از روش های بالا بشویید اما ترجیحا دو هفته یکبار رو بالشی ها را جدا کرده خوب تکان دهید و با آب سرد بشویید سپس در هوای آزاد خشک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.